Medvědi

16.11.2018 16:07

Které zvířátko se chystá uložit k zimnímu spánku? Na tuto otázku Vám skoro všechny děti odpoví, že medvěd. A co musí udělat, aby se mu dobře spinkalo? Odpověď děti najdou i v písničce. Můžou si totiž zkusit zabručet s hladovým medvědem, hladovou medvědicí i s jejich medvíďátkem. Hlad nemá rád nikdo... A co teprve takoví medvědi!


1. Takhle bručí velký mědvěd: 

Brum, brum, brum-brum-brum.


Refrén:

Pročpak tak bručí? Brum-brum-brum.

V břiše mu kručí, brum-brum-brum.

Hlada nemá nikdo rád, brum-brum-brum, 

musí si něco dát, brum-brum-brum.


2. Takhle bručí medvědice:

Brum, brum, brum-brum-brum.

Refrén:

...

3. Takhle bručí i medvídě: 

Brum, brum, brum-brum-brum.

Refrén:

...


 

Děti se velmi rády nadchnou pro to, zahrát si na medvídky. A to jak pohybově, tak i hlasově. Pozvěte je, ať si zabručí nejdříve s tátou medvědem, potom s mámou medvědicí a nakonec i s medvíďátkem.

Nechejte děti přemýšlet, jaký je rozdíl ve znění mužského a ženského hlasu. Můžete pozorovat, že když budou předvádět tátu medvěda, budou bručet hluboko. Největší rozdíl možná pocítí, když nakonec budou bručet jako malé medvídě. Poznají rozdíl?

Pokud děti tento rozdíl v hlase neprovedou sami, je tato písnička ideální příležitostí k tomu, aby se nad touto problematikou zamysleli možná poprvé. Jak mluví tatínek? Jak maminka? Jak zní můj hlas? 

 

Tip navíc

Taky milujete zpěv?

Hrajete si rádi se svým hlasem?

Nebo třeba hledáte tip na hlasové cvičení?

Tip navíc zní: Nebojte se bručet!

Kombinace konsonantů b+r, na začátku slova "brum", který poctivě vyslovíte, pomůže Vašemu hlasu hravě jej dostat do znělé rezonance. Cvičení "brum" používejte v rozsahu dvou tónů, podobně jako v písničce. Od nejhlubších (medvědích), po jednotlivých tónech výše k medvědici, až co Vám hlásek dovolí - po malé medvídě, vysoko dle Vašeho rozsahu.

Cvičení "brum" je kromě počátečního "br" kouzelné navíc i svým "m" na konci. Nebojte se znění "m" protáhnout dle libosti. Užívejte si znění hlavového tónu a vnímejte, kde se rozeznívá.

Vynikající také na rozezpívání dětí! Alespoň chvilka hlasového cvičení se zpěvákům vyplatí - stejně jako sportovcům malé protažení před jejich výkonem. 

Tato písnička je součástí mého podzimního programu pro děti v MŠ. 

 více »

Líbila se Vám písnička?  Dejte "To se mi líbí", aby Vám neunikly další články a písničky které připravuji.

Nebo si přečtěte další články na mém blogu.

Zajímá mě Váš názor

Snažím se tvořit něco nového pro děti a usnadnit tak práci a přípravu učitelům.

Jsou pro Vás tyto materiály užitečné?

Líbil se Vám můj článek?

Jaká další témata byste přivítali?

Napište mi, neváhejte, těším se na Vaše podněty :)